ברוכים הבאים לעולמו של הג’וק הגרמני המפורסם

תיקן גרמני

כולנו מכירים אותם בשם “ג’וקים”, שהוא שם כללי לכל מה שנראה לנו כחרק מזיק שנכנס למרחב הפרטי שלנו ומתחבא בפינות הנסתרות של הבית. אבל למעשה רוב הג’וקים בישראל הם מסוג אחד – התיקן הגרמני.

תיקנים, כמו כולנו, בסך הכל מחפשים בית חם. הם מחפשים מקומות מסתור שבהם יוכלו להתחמם ואם מתמזל מזלם אז הם רוצים גם לקנן ולהתרבות.. הבעיה היא שהם מחפשים לקיים את כל אלו בתוך הבית שלנו. ואנחנו לא ממש מעוניינים בהם כדיירים אצלנו.. תיקנים מחפשים סדקים וחריצים שדרכם הם ימצאו גישה אל שטחי הבית ובמהירות יוכלו לחזור ולהתחבא במידה ואורבת להם סכנה. המקומות הצרים שבהם מסתתרים התיקנים נמצאים בשפע בתוך כל בית. מאחורי המגירות של הלחם, בתוך תנור האפייה, מאחורי המקרר, בצדדי המיטה, כל מקום חמים יהיה שטח נהדר בשבילם כדי לשרוד ולהקים בית. לרוב הם יצאו מהמסתור בשעות הלילה כשבני הבית ישנים, אז הם יחפשו פירורי מזון ושאריות אוכל שנשארו חשופים, אותם הם ייקחו במהירות אל מקומות המסתור שלהם וכך יקיימו את עצמם ואת צאצאיהם.

בעיית תיקנים בבית

בעיית התיקנים בבית היא לא רק בעיה שדורשת טיפול בפני עצמה אלא גם בגלל שהיא מקור להגעתם של מזיקים נוספים. אמנם התיקן הגרמני ניזון מפירורים ושאריות מזון וזו בהחלט בעיה שדורשת טיפול, אבל הוא בעצמו משמש כמזון למזיקים גדולים יותר ממנו! מקום שבו ימצאו תיקנים הוא סביבה נהדרת ופורייה לעכברים וחולדות שניזונים מאותם תיקנים וג’וקים אחרים. כל הנושא של הדברת מזיקים פועל בשיטה הזו של “חבר מביא חבר” ומזיק מסוג אחד לרוב יגרור בעקבותיו את הגעתם של מזיקים נוספים.. ככה זה עובד בטבע הפתוח, ואם לא נטפל בהופעת התופעה ממש כשהיא מתחילה המצב רק יחמיר ולאט לאט יתחילו להתקיים אצלנו בבית סוגי מזיקים שונים ואיתם יבואו גם הנזקים לרכוש והסכנות התברואתיות ליושבי הבית.

 

אז איך עובדת הדברת תיקנים ?

מדבירים מקצועיים יאבחנו בזהירות את שטחי הבית וייצרו בנוסף לפעולת ההדברה האקטיבית גם טיפול מונע למניעת חזרתו של התיקן הגרמני. הטיפול המונע כולל איטום של הסדקים והחריצים שמשמשים את המזיקים כמעבר קל ובטוח ממקומות המסתור אל תוך שטחי הבית, המלצה לשימוש באיטום מקומות שבהם ישנו מזון נגיש בין אם על ידי כלי אחסון סגורים ובין אם על ידי אטימה עם סיליקון וחומרים דומים שעוזרים למנוע פתחי מעבר נגישים. תיקנים יכולים לשרוד זמן רב ללא מזון! יש להם סבלנות והם פיתחו יכולת הישרדות לתנאים של מחייה בתוך הבית. הם יכולים להסתדר ללא מזון כחודש ימים ולכן הדברת תיקן גרמני חייבת להיעשות בשני מישורים: 1. הדברת התיקנים שקיימים בבית באותו הרגע  2. טיפול מונע כדי שלא יחזרו וימצאו בבית סביבת מחייה נוחה להתרבות שוב.

מדביר תיקנים מנוסה

מדבירים מנוסים ומקצועיים יודעים לאבחן את כל מרכיבי הבעיה והם ייקחו בחשבון גם דליפות של מים שמשמשים לתיקנים כמקור שתייה, אזורים במטבח שנשארים רטובים באופן קבוע (מתקן התמי 4 הוא המקום האהוב על התיקן הגרמני ולרוב ישנה חולייה פעילה שחיה בתוך המתקן ממש!) וכדומה..

הדברה ירוקה נגד ג’וקים או תיקן גרמני

ישנם המון מוצרים יעילים מאוד שמשמשים בכל הנושא של הדברה ירוקה נגד ג’וקים ותיקנים. ישנו ג’ל שמשמש כפיתיון לתיקן הגרמני שרואה בו כמקור מזון לגיטימי אבל הוא בעצם רעל שאותו התיקן הגרמני ייקח אל מקום הדגירה ושם החומר הפעיל ישמיד את כל משפחת התיקנים. חשוב לציין שמדובר בחומר הדברה ירוקה ואין בו סכנה לבני האדם ולחיות המחמד שגרים בבית. קיימות מלכודות שונות כמו מלכודת פרומונים שמשמשת לזיהוי מקומות המסתור של התיקנים בבית. ישנן אבקות שונות וחומצה בורית שבהן ניתן להשתמש במקומות כמו תנורי האפייה, מיקרוגל, מכונות שתייה של תמי 4, וכל אותם המקומות שבהם לא ניתן להשתמש בחומרים רעילים שעלולים להוות סיכון לבני האדם.

במקרים שבהם יש מכת תיקנים חמורה מאוד ישנם חומרים כמו פירתירואיד שהוא חומר חזק ובו נשתמש רק במקומות שרחוקים מאזורי המחיה של בני הבית ובאמצעותו נמנע את הגעתם של תיקנים נוספים לאזור הנגוע. וישנם גם חומרים שגורמים לוויסות של גדילת החרקים כאשר הם משמשים כפיתיון שנראה לתיקנים כמזון והוא בעצם גורם להם לרעב ולירידה ביכולת הפוריות, מה שמונע מהם להתרבות באותו אזור.

 

שיטות נוספות להדברת התיקנים

אפשר כמובן להשתמש בשיטה הנפוצה ביותר – ריסוס לבית, אבל מדבירים מקצועיים שמבינים כיצד ליצור אפקט יעיל ונכון ישלבו כמה שיטות שונות ובכך יביאו לתוצאות אפקטיביות בהדברת המזיקים מאזור הבית וימנעו את חזרתם שוב. ניתן לשלב בין הדברה ירוקה להדברה קונבנציונלית כאשר באזורים מסוימים הדברה ירוקה תהיה הדבר הנכון ובאזורים אחרים דווקא השימוש בחומרי הדברה כימיים יהיו הדבר הנכון. בסופו של דבר השילוב בין כמה וכמה שיטות ודרכים יביאו לתוצאה הרצויה – הדברת תיקנים בבית באופן יעיל שמחזיק מעמד לטווח הארוך.

 

מחפשים הדברת תיקן גרמני יעילה ?

“גור הדברות” פועלת באישור המשרד לאיכות הסביבה, רישיון מספר 2031.
חשוב לציין – בגור הדברות תקבלו אחריות מקצועית מלאה. במקרה הצורך, במידה והבעיה לא נפתרה במלואה, נבוא שוב פעם לעשות הדברה בחינם !

הדברה בתל אביב