fbpx

הדברת ג'וקים

הג’וקים הם מזיקים שלרוב גורמים לנו לתחושת גועל ובצדק, הם מפגע תברואתי חמור ומסוכן מאחר והם מובילים עמם חיידקים ומחלות מתוך מערכות הביוב ופחי האשפה ישירות אל מגרת הלחם ותנור האפייה שם נמצא המזון אותו אנו צורכים במחשבה שהוא נקי ושמור היטב.

ג’וקים או תיקנים?

מה ההבדל?

למעשה אין הבדל, אנו נוטים לקרוא להם ג’וקים כשם כללי שמגדיר את כל הסוגים שלהם תחת הגדרה עממית קלה ונוחה אותה כולם מבינים. למעשה מדובר בתיקנים מסוגים שונים, כאשר הנפוץ ביותר בישראל הוא – תיקן גרמני. הדברת ג’וקים מסוג זה מצריכה הבנה כללית של התיקן וסוגיו השונים על מנת שהוא לא יוכל לחזור ולקנן בביתנו לאחר שבוצעה ההדברה.

ג’וקים צריכים הגנה, מזון ומקור מים, לכן בתוך הבית או בתוך תעלות הביוב הם מוצאים מסתור ושם מתרבים בקצב אדיר שגורם להם לחדור אל ביתנו בחיפוש אחרי דברים אלו שמקיימים אותם.

הניקיון חשוב אך זה לא הכל.

הדברת ג’וקים לא יכולה להתבצע רק על ידי שמירה על בית נקי כי את המזון הם מוצאים בשפע בכל בית, גם אם הוא נקי להפליא. כמו כן, בתוך הבית קיימים מקומות רבים עבורם. הדברת ג’וקים יעילה צריכה לייצר מצב בו אנו מגיעים לכל אותם מקומות מסתור ומדבירים באופן טוטלי את קיום חיי הקהילה של הג’וקים בהם.

מפת עמוד - תוכן עניינים

שיטות הדברה נגד ג'וקים

הדברת ג’וקים בבית יכולה להתבצע בכמה אופנים, בהתאם לסוג הג’וקים ולתנאי השטח של האזור. על מנת לבצע הדברת ג’וקים יעילה ומקצועית מומלץ לבצע הדברה בשיטה משולבת. הדברת ג’וקים משולבת נעשית ע”י שילוב כמה שיטות הדברה שונות.

ריסוס נגד ג’וקים בבית יוכל לאפשר נגישות של חומרי הדברה נגד ג’וקים בכל אותם מקומות שיד אדם לא משגת. אמנם הדברה בריסוס מאפשרת חדירה אל תוך חריצים וסדקים בהם הג’וקים מסתתרים, דבר שמביא למיגור מוחלט במוקדי הקינון הקשים בכל אזורי הבית. כדי למנוע התפשטות מחודשת בעתיד חייבים לבצע כמה פעולות הדברה נוספות נגד ג’וקים.

טיפול הדברה מונע

מעבר לביצוע ריסוס נגד ג’וקים בבית חייבים לבצע גם טיפול הדברה מונע בכל דרכי הגישה המשמשים את הג’וקים למעבר מאזורי החוץ אל תוך שטח הבית. ניתן להשתמש בג’ל הדברה טבעי ובעוד חומרי הדברה ירוקה ייעודיים המיוצרים במיוחד לשם השגת מטרות אלו. כמו כן, צריך לאטום חריצים וסדקים בקירות הבית, כדי שאלו לא יוכלו לשמש את הג’וקים כדרכי גישה לתנועה ומעבר נוחים במרחב שבתוך או מחוץ לבית.

סוגי ג'וקים מצויים

סוגי הג’וקים הנפוצים ביותר בישראל משתייכים למשפחת התיקנים, והם מתחלקים ל – 4 סוגים עיקריים. תיקנים הם סוג חרקים טורדניים שאורח החיים שלהם הוא כשנה וחצי בערך. לתיקנים יש כושר הישרדות גבוה מאוד והם יודעים להתאים את עצמם לתנאי שטח משתנים כדי שיוכלו לשרוד.

קצב ההתרבות של תיקנים נחשב לגבוה באופן יחסי, קינון של תיקנים בבית ללא טיפול הדברה מתאים יכול להביא לכמות גדולה מאוד של תיקנים בבית ולייצר מפגע תברואתי מסוכן.

בתוך משפחת התיקנים המורחבת יש כמה אלפים של סוגי תיקנים שונים, אך בישראל נפוצים בעיקר ארבעה סוגי תיקנים, כאשר לכל אחד מהסוגים הללו יש תתי סוגים המשתייכים גם הם לאותו מין.

ניתן למצוא בישראל ארבעה סוגי ג’וקים (תיקנים)

להלן מידע שימושי אודות ארבעת סוגי התיקנים הנפוצים בישראל:

 • תיקן גרמני
 • תיקן אמריקאי
 • תיקן הפסים
 • תיקן מזרחי

תיקן גרמני

הסוג המוכר ביותר של תיקנים בישראל הוא תיקן גרמני. יש מי שיקראו לו ג’וק גרמני ויש מי שיכלילו אותו בהגדרה של מקקים. בכל מקרה לתיקן הגרמני יש מאפיינים ייחודיים וכאשר רוצים להביא לתוצאות הדברה נגד תיקן גרמני באופן יעיל, כדאי להכיר אותם לעומק.

תיקן גרמני הוא ג’וק גדול יחסית, הוא מגיע לאורך של כמעט 2 ס”מ. הצבע שלו בגוון חום ויש לו שני פסים כהים לאורך החזה. לתיקן גרמני יש כנפיים גדולות אך הוא לא יודע להשתמש בהן. מקורות המזון שלו הם בעיקר שאריות מזון רקוב, אך הוא לא ימנע מלאכול גם מזון מן הצומח כשאין בידיו מקורות מזון אחרים.

התיקן הגרמני יוצא לפעילות במהלך הלילה, כך הוא מגן על עצמו מפני סיכונים פוטנציאליים, את רוב שעות היום החמות הוא משקיע בקינון והתרבות במקומות מסתור. קצב ההתרבות של תיקן גרמני נחשב לגבוה מאוד, הוא מסוגל לייצר אלפי תיקנים בתוך כמה חודשים בודדים בלבד.

הדברה למסעדות ואולמות אירועים

הדברת תיקן גרמני זו פעולה שחייבים לעשות באופן תדיר במקומות בעלי פוטנציאל נגיעות גבוה כמו מסעדות או אולמות אירועים, שם לתיקן הגרמני יש נגישות קלה ומהירה למקורות מזון בתוך המתחם ומחוצה לו. הדברת תיקן גרמני למסעדות או אולמות אירועים תתמקד בטיפול הדברה לאזורי הזבל בשטח החיצוני, וכמו כן טיפול מונע בכל מקומות המסתור באזורים הפנימיים שבהם הוא מקנן.

כדי לבצע הדברת תיקן גרמני שתחזיק לאורך זמן, עליכם להזמין מדביר מוסמך שמכיר את אופי התיקן ויודע לטפל שמקומות שמשמשים אותו לצורך מחיה והתרבות. תיקן גרמני אוהב להסתתר בתוך מכשירי חשמל, בתוך מתקן תמי 4 לשתיית מים, במקומות אלו תהיה לו זמינות גבוהה למזון ושתייה באזור המטבח. מהסיבות הללו תיקן גרמני יימצא הרבה גם באזורי שירותים ומקלחות הקרובים למערכות הביוב.

תיקן הפסים

תיקן הפסים הוא הקטן ביותר מכל סוגי התיקנים המצויים, הוא מגיע לגודל של קצת יותר מסנטימטר אחד. בגלל מבנה גופו הקטן, הכנפיים שלו יבלטו כלפי חוץ בצורה מורגשת והוא רגיש יותר לסכנות ואיומים פוטנציאליים בסביבת המחיה הטבעית. כדי שתיקן הפסים יוכל להתרבות הוא צריך נגישות למקורות מזון מהחי ומהצומח, אך בעיקר הוא צריך סביבת מחייה טחובה ומעופשת עם עובש ולחות.

מקור שמו של תיקן הפסים

תיקן הפסים החום צבעו חום בהיר, יש לו פסים לרוחב על החזה, גופו צר ויש לו כנפיים בולטות. הוא ניזון מהחי ומהצומח והוא לרוב יתמקם במקומות מעופשים שיש בהם טחב. הוא נקרא תיקן הפסים היא בגלל שיש לו פסים לכל רוחב החזה, דבר שמאפשר לו הסוואה קלה במקומות מלוכלכים ולחים עם כמות גדולה של עובש וטחב.

הימצאות תיקן הפסים בתוך בתים פרטיים או דירות מגורים תתאפשר רק במקרים שבהם הבית מוזנח מאוד. תיקן הפסים יעדיף להימצא במקומות ציבוריים כגון מקלטים, מקלחות או שירותים ציבוריים, שם מתאפשרים תנאי המחיה הנדרשים לו.

תיקן אמריקאי

תיקן אמריקאי דומה מאוד לתיקן גרמני מבחינת המראה החיצוני, אך תיקן אמריקאי יודע לעוף והכנפיים שלו מאפשרות לו לזוז בקלות ממקום למקום. הצבע של תיקן אמריקאי הוא בגוון חום ובאזור החזה נוכל לראות שהצבע החום מתבהר. בנוסף לכנפיים, יש לתיקן אמריקאי גם מחושים ארוכים המשמשים אותו לתנועה וניווט במרחב, לכן הוא מסוגל להחליף את מקום הקינון שלו בתדירות גדולה יותר מסוגי תיקנים אחרים. מקורות המזון של תיקן אמריקאי גם הם מהחי ומהצומח, במקרים רבים נמצא קינון של תיקן אמריקאי במחסני מזון, צינורות ביוב ובאזור המטבח.

כושר תנועה ויכולת ראיה

תיקן אמריקאי בוגר יכול להגיע לגודל של כמעט ארבעה ס”מ ויש לו יכולת ראיה מעולה שמאפשרת לו התמצאות גם בתנאי חושך מוחלטים. מאחר ולתיקן האמריקאי יש יכולת תנועה והתמצאות ברמה גבוהה מאוד, הוא יעדיף לקנן באזורים חיצוניים ולהגיע אל תוך שטח הבית הפנימי רק כדי לצרוך מזון.

תיקן אמריקאי יכול בקלות לעוף דרך חלון פתוח בבית, אך כדי לשרוד בצורה טובה אין לו בעיה גם לעבור דרך סדקים וחריצים שמאפשרים לו מעבר בטוח יותר ונגישות קלה למקורות מזון זמינים.

תיקן מזרחי

התיקן המזרחי צבעו כהה יותר והוא נראה כמעט שחור, הוא גדול יותר מיתר התיקנים והוא מגיע לגודל של כמעט 2.5 סנטימטר, הוא בעל כנפיים קצרות יחסית לגופו ומרכז הפעילות שלו היא בלילה. למרות הכנפיים אין לו יכולת לעוף והוא נוטה להתרבות במקומות מרובי אשפה. הוא מגיע אל תוך הבית במטרה לחפש מזון ומים אך יחזור אל מקור האשפה שם הוא בונה את ביתו.

לתיקן המזרחי יש צבע יותר כהה מיתר סוגי התיקנים והוא נראה כמעט שחור לגמרי. תיקן מזרחי בוגר יכול להגיע לגודל של כמעט שלושה ס”מ, אך בשונה מסוגי תיקנים נוספים לתיקן המזרחי יש יכולת תנועה איטית מאוד ולמרות שיש לו כנפיים הוא חסר יכולת תעופה ממשית.

נקודות הקינון של תיקן מזרחי

תיקן מזרחי יעדיף לקנן במקומות חשוכים ואפלים עם נגישות זמינה למקורות מים. המקומות המועדפים עליו הם מערכות ביוב, ארונות חשמל, חדרי מרתף לחים או מקלטים חשוכים.

מקומות חשוכים בעלי לחות גבוהה מאפשרים לתיקן המזרחי מסתור מפני פעילות העולם שבחוץ, כך הוא יכול לשגשג ללא סיכונים. נקודות קינון אלו יהיו המקום שבו הוא מתרבה, אך לאחר שכמות התיקנים תהיה גדולה הם יתפשטו ויגיעו אל תוך בתים פרטיים ודירות שנמצאים בקרבת מקום.

אם יש לכם ג’וקים בביוב, או שראיתם ג’וקים קטנים בבית באזור השירותים או המקלחת, סביר להניח שמדובר בסוג זה של תיקן מזרחי וכדאי שתזמינו מדביר מומלץ לטפל בבעיה.

לחברת גור הדברות יש 30 שנות ניסיון (החל משנת 1993) של עבודת שטח

הדברה ירוקה מקצועית ויעילה, לאחר בדיקה יסודית של המתחם הנגוע

לחברת גור הדברות יש 30 שנות ניסיון

של עבודת שטח (החל משנת 1993)

הדברה ירוקה מקצועית ויעילה

לאחר בדיקה יסודית של המתחם הנגוע

שאלות נפוצות

ג’וקים הוא שם כללי לסוגי מקקים שמצויים בתוך אזורי הבית ומהווים מטרד ואף סכנה למפגע תברואתי. קיימים סוגים רבים של ג’וקים ולכל אחד מהם מאפיינים שונים ותנאים סביבתיים אחרים המאפשרים קינון והתרבות של הג’וקים. הסיבה העיקרית ששירותי הדברת ג’וקים הם מצרך מבוקש מאוד, זה התנאים האידאליים שג’וקים מוצאים לקינון והתרבות בתוך בתים פרטיים או דירות.

ברוב המקרים הצורך בשירותי הדברת ג’וקים בבית יהיה תוצאה של התפשטות ג’וקים באזורי החוץ המקיפים את אזור הבית, מהם הג’וקים יתפשטו במטרה למצוא מקורות מזון ואזור קינון נוח להתרבות.

אם תבינו את ההיגיון שעומד מאחורי פעולת ההדברה, תוכלו להבין כיצד צריך לנהוג כדי לקבל תוצאה מקסימלית. חומרי ההדברה מנסים להשיג 2 פעולות: הראשונה זה לחסל את החרקים הקיימים במקום, והשניה זה להפוך את המתחם ללא ידידותי עבור חרקים וכדי להשיג פעולה זו אנו רוצים לחסום את כל דרכי הגישה ונתיבי המעבר המשמשים את החרקים בבית.

חלק מאותם דרכי גישה נמצאים גם על הרצפה. לדוגמה: השטח מאחורי הסלון, או שטח מוסתר מתחת לספריה או ריהוט כלשהו, ובשעות הלילה גם רצפת המטבח משמשת למעבר בטוח עבור חרקים, לכן מומלץ לא למהר עם שטיפה יסודית של הבית אחרי הדברה. אפשר לנקות ואפשר גם לשטוף, רק לא לעשות ניקיון יסודי ובפרט לא בכל אותם מקומות שנראים בעלי פוטנציאל לשימוש מזיקים.

הכוונה במונח “הדברה ירוקה” זה שלא נעשה שימוש בחומרי רעל כימיקלים, אך בפועל זה לא מה שקורה בשטח וכמעט כל חברה שמציעה הדברה ירוקה משתמשת בחומרי רעל – אבל בריכוז רעלים מאוד נמוך, בתרכובת הדברה המשלבת חומרים ירוקים בנוסף לחומרי רעל בעלי ריכוז נמוך ולא מסוכן. השיטה הירוקה מתבססת על חומר סינתטי מן הצומח, שבטבעו דוחה חרקים, אך מאחר והוא לא לגמרי יעיל כשמשתמשים בו לבד – מוסיפים גם רעלים בריכוז נמוך וכך מתקבלת תוצאה שנקראת בפי מדבירים “ירוקה”.

חברת גור הדברות מתמחה בהתאמת טיפול הדברה ירוקה לפי סוג המזיק, דרכי הפעולה שלו ואורחות חייו. יש לנו ניסיון של 30 שנים בעבודת שטח אינטנסיבית עם כל סוגי המזיקים ואין לנו ספק שנוכל לספק לכם שירות מקצועי ברמה הכי גבוהה שיש בענף ההדברה בישראל.

צוות המדבירים שלנו משתמש בחומרי הדברה בטוחים ויעילים, כאשר תרכובת ההדברה ואופן ההטמעה במתחם הנגוע מותאמים בהתאמה מלאה עבור כל מקרה ומאפייניו הייחודיים.

להתייעצות וקבלת מחיר הדברה - שלחו פניה

או חייגו אלינו: 054-396-4646

מחיר הדברת ג’וקים

הדברה אורגנית / טבעית

 • ג’ל הדברה נגד ג’וקים בבית: 100 ש”ח עבור 30 גרם ג’ל

טיפול בג’ל / ריסוס הדברה ירוקה

 • הדברה לדירת שני חדרים: 300 – 260 ש”ח
 • הדברה לדירת שלשה חדרים: 350 – 290 ש”ח
 • הדברה לדירת ארבעה חדרים: 360 – 320 ש”ח

שימו לב – שימו לב – בנגיעות קשה של ג’וקים בבית המחיר יכול לעלות בהתאם

שימו לב – ** הדברה מסוג זה יעילה גם נגד נמלים,
לפרטים – הדברת נמלים

ריסוס ג’וקים בבניין קומות

 • הדברה נגד ג’וקים לבניין 3 קומות: 300 ש”ח
 • הדברה נגד ג’וקים לבניין 4 קומות: 340 ש”ח
 • הדברה נגד ג’וקים לבניין 5 קומות: 390 ש”ח
 • הדברה נגד ג’וקים לבניין 8 קומות: 550 – 450 ש”ח

שימו לב – שימו לב – הדברה נגד ג’וקים לוועד בית כוללת ריסוס חדרי מדרגות, לובי, מקלט, בורות ביוב לאורך הבניין, חדר זבל, חדר גז, ארונות חשמל, וגם את מעטפת הבניין.

שימו לב – כאשר אנו מגיעים להדביר את הבניין כל דייר יוכל ליהנות מהטבה של 20% הנחה עבור הדברת ג’וקים בבית.

מחיר ריסוס ג’וקים בבית

 • ריסוס ג’וקים לדירה עם 2 חדרים: 240 ש”ח
 • ריסוס ג’וקים לדירה עם 3 חדרים: 260 ש”ח
 • ריסוס ג’וקים לדירה עם 4 חדרים: 280 ש”ח
 • ריסוס ג’וקים לדירה עם 5 חדרים: 300 ש”ח
 • ריסוס נגד ג’וקים לבית קרקע: 800 – 300 ש”ח
  (תלוי בגודל הבית והחצר)
גור הדברות

צור קשר..

מחפשים מדביר מומלץ להדברת ג’וקים בבית?

“גור הדברות” פועלת באישור המשרד לאיכות הסביבה, רישיון הדברה מספר 2031.
חשוב לציין בגור הדברות תקבלו אחריות מקצועית מלאה. במקרה הצורך, במידה והבעיה לא נפתרה במלואה, נבוא שוב פעם לעשות הדברה בחינם!

נשמח להעניק לכם שירות מקצועי ואדיב – גור מדבירים באהבה.

 • למידע נוסף בנושא הדברת ג’וקים – לחצו כאן

המלצות ומידע נוסף

תיקן אמריקאי תמונה לזיהוי

תיקן אמריקאי

תיקן אמריקאי – תיקן הבתים התיקן האמריקאי צבעו חום ויש לו גוון בהיר יותר על החזה, יש לו זוג מחושים ארוכים ויש לו יכולת לעוף בעזרת כנפיים. הוא ניזון מהחי ומהצומח ולרוב הוא יסתתר בתוך המטבח ובצינורות הביוב.

קרא עוד » »
גוק מסוג תיקן אמריקאי

איך להבדיל בין סוגי ג’וקים?

איך להבדיל בין סוגי ג’וקים? עולם החרקים מורכב ומסובך בצורה בלתי רגילה. יש מיליוני סוגי חרקים שמוכרים לנו ואף ניתן להם שם כדי לזהות ולהבחין בינם ובין חרקים אחרים, אך יש גם מיליוני זנים וסוגי חרקים שהספרות המקצועית

קרא עוד » »
הדברת תיקן גרמני תמונה לפוסט

מיהו הג’וק המפורסם “תיקן גרמני”?

ברוכים הבאים לעולמו של הג’וק הגרמני המפורסם תיקן גרמני כולנו מכירים אותם בשם “ג’וקים”, שהוא שם כללי לכל מה שנראה לנו כחרק מזיק שנכנס למרחב הפרטי שלנו ומתחבא בפינות הנסתרות של הבית. אבל למעשה רוב הג’וקים בישראל הם

קרא עוד » »
הדברה ירוקה למטבח של הבית

הדברת תיקנים

סוגי תיקנים והדברתם הדרך היעילה ביותר לביצוע יעיל של הדברת תיקנים מתחילה בתחזוקה מונעת. שמירה על ניקיון הבית, הקפדה על אריזת מוצרי מזון בתוך קופסאות אטומות, ניקיון תדיר של מכשירי החשמל בבית ואיטום פתחי המעבר המשמשים תיקנים למציאת

קרא עוד » »
חייגו