fbpx

מייל: dekeldekel24@hotmail.com

טלפון: 054-3964646

עכבר מצוי

לא לחינם סוג עכברים זה נקרא – "עכבר מצוי". אם נתקלתם בעכבר בבית, סביר להניח שמדובר בעכבר המצוי. אמנם יש לא מעט סוגי עכברים שונים, אך רובם התפתחו במהלך השנים כתוצאה מהכלאה גנטית שנעשתה לצורכי מחקר וניסויים. העכבר המצוי הוא הסוג הנפוץ ביותר של עכברים בטבע, כאשר הגרסה הקרובה לו ביותר היא עכבר השדה, שבשונה ממנו חי בשדה ולא בתוך בתים פרטיים ושכונות מגורים.

האויב העיקרי של העכבר המצוי הוא ציפורים, זאת מאחר ונחשים לא ימהרו להיכנס לאזורים עירוניים ויעדיפו לחפש אחר עכבר השדה שנמצא בשטחי טבע פתוחים. לעומת זאת, הציפורים יכולות לזהות עכבר שחשוף לכיפת השמיים, ובצלילה זריזה לכיוון הקרקע הן יפתיעו אותו ויביאו למותו בעזרת מכה עם המקור לכיוון הצוואר. את גופת העכבר הציפור תיקח אל העץ הקרוב, שם היא תתלה אותו ולאט לאט תאכל מגופו שנרקב.

 

שטח הפעילות של העבר המצוי

בשונה מעכבר השדה, עכבר מצוי ימקד את פעילותו לטווח של 10 מטרים במקסימום. עכבר מצוי ינסה לאתר ערמות אשפה וגרוטאות, בעומקן הוא יכול להסתתר ומשם הוא יצא לאיסוף מזון בשעות הלילה החשוכות. העכבר המצוי יכול לקנן במחסן ישן או בחדר ארונות, משם הוא יפעל ברדיוס של כמה מטרים בודדים ולשם הוא ינוס ברגע שהוא מזהה איום או סכנה.

העכבר המצוי הססן מאוד, לכן ברגע שהוא ירגיש שהמקום שבו הוא נמצא כבר לא כל כך בטוח עבורו, הוא ינסה למצוא מקום מסתור אחר שנמצא בקרבת מקום. במידה ומדובר בנגיעות של עכבר מצוי בבניין מגורים משותף, העכבר המצוי יעבור מדירה לדירה בכל פעם שירגיש מאוים, כאשר הוא משאיר מאחוריו מחילות ונתיבי מילוט המאפשרים לו תשתית רחבה לפעילות חוזרת.

 

 

אורך חייו של עכבר מצוי

במידה וכל תנאי המחיה הנדרשים לו נמצאים ומאפשרים לו חיים שלווים, עכבר מצוי יכול לחיות עד כשנתיים ויותר, אך לרוב הוא חי קצת פחות או קצת יותר משנה אחת. הוא ניזון מכל שארית מזון שנמצאת בסביבתו, ומאחר ותנאי המחיה שמספק לו האדם הם הטובים ביותר שנדרשים לו לקינון והתרבות – קצב ההתפשטות של העכבר המצוי הגיעה לשיא כמותי וגיאוגרפי וכיום לא ניתן להעריך במדויק כמה עכברים מסוג עכבר מצוי קיימים בעולם.

 

גופו של העכבר המצוי

זנבו של העכבר המצוי באורך זהה לכל הגוף והראש יחד, זאת כדי לאפשר לו יכולת ניטור גבוהה, גמישות ומהירות בתנועה במרחב עירוני. אורך הזנב יכול להגיע עד ל – 100 מילימטר, כאשר אורך כל גופו, כולל הזנב, יכול להגיע עד ל – 200 מילימטר בלבד. לעכבר המצוי יש עיניים בצבע שחור, אוזניו בצורה מעוגלת ויש לו זיפים ארוכים המשמשים אותו לזיהוי תנועה במרחב בו הוא פועל בסתר.

עכבר מצוי יכול להגיע למשקל של עד 30 גרם וברוב המקרים הוא יהיה בצבע שחור או חום בהיר. באזור הבטן הפנימית יהיה לעכבר המצוי צבע בהיר יותר מזה שבחלקו החיצוני, וכך גם בזנבו הצבע ישתנה ויתבהר יותר בחלקו העליון.

 

איפה נמצא את העכבר המצוי ?

העכבר המצוי נמצא כמעט בכל אזור עירוני שיש בו פעילות של בני אדם. אפשר למצוא אותו גם באזורים חקלאיים, לרוב במקומות מלאכותיים שנבנו ופותחו על ידי האדם באופן יזום, וכמו כן באזורי רביצה של בעלי חיים כגון פרות, כבשים וכדומה, באזורים עם צמחייה שמאפשרת לו להסתתר מפני ציפורים, ובכל אזור שבו יש בני אדם ותנאי השטח מאפשרים לו להסתתר ולקנן בבטחה.

עכבר מצוי יצא לפעילות במרחב רק בשעות הלילה, כשהשמש שוקעת והחושך מאפשר לו הגנה מפני טורפים. במהלך שעות היום הוא מסתתר בתוך מחילות המסתור שלו – במחסנים, מקלטים, ארונות בגדים, ערימות פסולת וגרוטאות וכו'..

כדי לשרוד העכבר המצוי ניזון מכל דבר אפשרי – אפילו מהצואה שהוא בעצמו עושה. כעיקרון המזון המועדף עליו הוא מזון מהצומח, כגון : עדשים, אורז, תירס וכדומה, אך כל דבר שיכול לעזור לו ליצור פעילות מעיים, שדרכה גופו מייצר בקטריות המשמשות אותו לתזונה, יוכל לבוא בחשבון.

 

התפשטות העכבר המצוי

העכבר המצוי שומר על הטריטוריה שלו, כך הוא מוודא את התפשטותו ושלטונו במרחב הקיים. לרוב נוכל למצוא עכבר ממין זכר שחי עם כמה נקבות יחד, בתוספת גורי עכבר קטנים שהם מקפידים לייצר כל הזמן. הריון של עכבר מצוי נמשך כ – 20 ימים, ובכל הריון הנקבה תמליט בין 2 ל – 12 גורים. נקבת העכבר המצוי ממליטה כמעט 10 פעמים במהלך כל שנה, זאת מאחר ואזורי הבית מאפשרים לה חימום והגנה גם בעונת החורף הקרה, לכן קצב ההתפשטות של העכבר המצוי גבוה מאוד.

 

 

זיהוי חרקים ומזיקים בבית

תמונת מדבקה הדברת נמלים עם טלפון

להלן פירוט סוגי חרקים הנפוצים בבית, מזיקים שדרוש להם טיפול הדברה מקצועי:

נמלים ג'וקים תיקן גרמני

נמלת האש ↔ פשפשים  פשפש המיטה

פרעושים  דבורים וצרעות טרמיטים

עכברים חולדות  חפרפרת

עש  יתושים ↔ כיני יונים  ↔ קרציות

דג הכסף חשופיות חדקונית האורז

תולעים עקרבים ↔ עכבישים

צרצרים ↔ חיפושיות דבורת הדבש

אורזית משוננת ↔ זבובים נדלים

↔  ©  ↔  זיהוי חרקים  ↔  ©  ↔

 

<  ⊗  ⊗  ⊗ ⊗  ⊗  >

 

מפת עמוד - תוכן עניינים
צרו איתנו קשר

פוסטים אחרונים

זיהוי פשפש המיטה על המזרון

פשפש המיטה זיהוי

פשפש המיטה זיהוי מקדים פשפש המיטה זיהוי מקדים לפני הדברה – איך מזהים את פשפש המיטה? כדי לזהות נגיעות של פשפשי מיטה

קרא עוד »
הדברת חולדות במטבח של מסעדה

הרחקת חולדות מהבית

המלצות להדברת חולדות הדברת חולדות או הדברת עכברים בבית פרטי, שונה לגמרי ממקרים של הדברת עכברים וחולדות בבניין מגורים. חולדות בבית פרטי

קרא עוד »
לכידת חולדות בתל אביב בתוך מעלית

חולדת החוף

לחולדת החוף יש כמה שמות שונים, שכולם ניתנו לה כחלק מתיאור הפעילות שלה. השם הראשון של חולדת החוף הוא – חולדה נודדת,

קרא עוד »
מחיר הדברת מכרסמים חולדות ועכברים

עכבר השדה

כשמו כן הוא, עכבר שגדל בשדה ושם הוא מנהל את חייו. עכבר השדה דומה מאוד לעכבר המצוי, רק שבשונה מהעכבר המצוי שפועל

קרא עוד »
חולדה מטפסת על חלון דירה

נשיכת חולדה

תושבים רבים במרכז הארץ נתקלים לא פעם בחולדות שמתרוצצות ברחובות העיר. הסיבה העיקרית להופעתן של החולדות היא עבודות התשתית של הרכבת הקלה,

קרא עוד »
Facebook
Twitter
Pinterest
Tumblr
Telegram
WhatsApp
Email

פוסטים אחרונים

הדברה נגד גוקים מכל הסוגים

ג'וקים בראשון לציון

הדברת ג'וקים בראשון לציון ערים כמו ראשון לציון, שמלאות בבתי תושבים וגם בעסקים רבים ואזורי מסחר ותעשייה, מחייבת שימוש בחומרי הדברה ירוקה,

קרא עוד »
לוכד עכברים וחולדות במרכז

מכרסמים ביתיים

מכרסמים ביתיים ישנם סוגי מכרסמים שהסתגלו לאורח החיים הבייתי והתרגלו למצוא כל מה שנדרש להם בסביבה שקרובה לאזורי הבתים ושכונות המגורים. את

קרא עוד »
לכידת חולדה בבית בתל אביב

לכידת עכברים

לוכד עכברים מומלץ בשונה מחולדות העכבר הוא חיה מאוד פחדנית, דבר שגורם לה לפעול פעמים רבות מתוך לחץ וחרדה, לכן שימוש של

קרא עוד »
חייג עכשיו..
× שלחו וואטסאפ
דילוג לתוכן