fbpx

נמלת האש

סוג נמלים זה הוא אחת הבעיות הקשות ביותר שיש כיום בישראל. נמלת האש היא לא סתם נמלה רגילה, מדובר בנמלה קטנה, בגודל של מילימטר וחצי מקסימום, אך היא לא מפחדת לעקוץ והיא מתרבה ומשתלטת על אזורים נרחבים, תוך כדי שהיא משמידה כל זן אחר של נמלים שנקרה בדרכה.

האדם הפרטי יבחין בנמלת האש בעיקר בגלל העקיצות שלה. היא לא מפחדת לטפס על בני אדם, כדי לבחון האם הוא אזור שהיא יכולה להשתלט בו. מדובר בנמלה כובשת, ללא פחד משום דבר.

שימו לב לסימנים!

אחד מהסימנים לזיהוי נמלי אש, או הימצאות קן נמלים אלו בקרבת מקום, זה סימנים בצבע אדום בכניסה של הבית ובפתחי המעבר הפנימיים. לעתים זה יכול להיראות כמו שביבי עץ, או פירורים ואבק, אבל הצבע האדמדם שנראה כמו מריחה עדינה – זה שיירות של נמלי אש, פועלות שנשלחו לשרת את המלכה בקן, אך הן מתו בדרך למילוי תפקידן.

את נמלי האש תוכלו למצוא בריכוזים כמותיים גבוהים במיוחד, אם רק תדעו היכן לחפש. סימנים של הימצאותן לרוב יופיעו באזור צינורות ההשקיה של הבית, או בכל נקודה פורה ואסטרטגית באזורי השטח מסביב לבית.

טיפים להרחקת נמלת האש

כפי שצוין קודם, מדובר בנמלה קטנה ועצבנית. היא מתאבדת על המשימה שלה, והיא יודעת שיש לה גיבוי של עוד אלפי נמלים שמשרתות יחד איתה את אותה המטרה. מדובר במזיק שגורם לשינויים במאזן האקולוגי של הטבע, והיא נחשבת כיום לסכנה של ממש לטבע הפתוח. היא מתרבה ומתפשטת בקצב מהיר, ולאחר כחצי שנה מהרגע שבו בוצעה הדברת נמלים במתחם שבו היא קיננה, היא תשוב ותנסה להשתלט על אותם אזורים שהיו בשליטתה בדיוק.

היא תגיע עם אותה כמות של חיילות, משמע נמלים קטנות ועצבניות, תתפזר במרחב ותתחיל לפעול בדיוק במקום שבו היא הפסיקה כשביצעתם הדברת נמלים קטנות בבית וגרמתם לה להתארגן מחדש.

מפת עמוד - תוכן עניינים

אבקה להדברת נמלים

כיום סוג נמלים זה מוגדר כתופעה שלא ניתן למיגור, ונעשים מאמצים רבים כדי להגיע למצב שבו התופעה תהיה תחת שליטה ולא במגמת עליה והתפשטות. אחת מהשיטות המוצלחות של הדברת נמלים מסוג זה, היא באמצעות אבקה מיוחדת שניתן לפזר כפיתיון. היא תחשוב שהפיתיון הוא מקור מזון לגיטימי, והיא תיקח אותו לקן כדי למלא את תפקידה כחיילת מצטיינת בשירות הממלכה והמלכה המטילה. ברגע שהפיתיונות יגיעו לקן וישמשו כמזון לתחזוקת החיילות החדשות, שמחליפות את כל הנמלים שמתו בעת ביצוע תפקידן בשטח.

החדרת הרעל לקן

נמלים חדשות שיקבלו מזון כדי להחליף את הנמלים שמתו בשטח, יאכלו את הפיתיונות אך במקום שזה יהיה מקור מזון לגיטימי לצמיחתן, הן יגוועו ברעב וימותו. ברגע שמצליחים לחסל את הקן ואת הנמלה המטילה, המלכה שבקן, רק אז נוכל לראות את נוכחותן של הנמלים הקטנות מתמעטת ונעלמת מהאזור שבו בוצעה הדברת נמלים. מחיר הדברת נמלי אש יכול להשתנות בהתאם לרמת הנגיעות ולשטח שאותו צריך להדביר.

התפשטות נמלים קטנות מסוג נמלת האש

נמלת האש היא תופעה קשה ובלתי מרוסנת, והיא החלה לכבוש שטחים נרחבים גם באזור של ירושלים והסביבה. סוג נמלה זו זז ממקום למקום והיא משתלטת על שטחים נרחבים באמצעות הובלות שהיא תופסת טרמפ על אנשים, משלוחים, עצים, אדמה, וכל דבר שזז ממקום למקום ומאפשר טרמפ של נמלים קטנות ואדומות שמחפשות עוד שטח חדש לכבוש. העקיצות הצורבות שלה הם מטרד שלא ישאיר אף בעל בית אדיש. לפעמים ישנם מקרים של בניין מגורים שכולו נגוע במגפת נמלים, וכל הקירות מלאים בקני נמלים. כל ניסיון להדביר דירה נגד נמלי אש, יהיה כמו כיבוי שיח בוער בתוך יער שעולה באש.

שיטות מומלצות להדברה

הדברה נגד נמלת האש זה תהליך ארוך שמחייב התמדה ותחזוקה שוטפת. ברוב המקרים הפעולות שנעשות להדברה הן רק פעולות שגורמות לנמלה להתרחק ולצמצם את שטחיה הכבושים. במידה והמציאות בשטח תאפשר לה לחזור ולקנן באזור, היא תחזור במלוא תפארתה ותכבוש בדיוק את אותם שטחים שהיו בבעלותה קודם להדברה. במקרים רבים שנשלחנו לעשות הדברת נמלים קטנות, וגילינו שאכן מדובר בנמלי אש קטנות, ההתפשטות שלהן הגיעה משטחים שנמצאים בבעלות של שכנים ואזורים סמוכים.

ישנם שכנים שמיד מסכימים לשתף פעולה ולאחד כוחות כדי למגר את הנמלה הקטנה מהאזור, ויש שכנים שבוחרים להתעלם משיתוף פעולה בנושא ולהפיל את התיק על האדם שסובל והזמין הדברת נמלים מלכתחילה. כמובן שניתן לבצע הדברה נגד נמלי אש גם למתחם ספציפי, אך ללא תחזוקה שוטפת של פיזור פיתיונות להשמדת הקנים החדשים שנוצרים באזור, הנמלים יחזרו שוב לאותו מקום בדיוק.

קווים לדמותה של נמלת האש

נמלת האש היא שחקנית קבוצתית, היא לא מעבירה מחלות אך היא עוקצת ופולשת לכל חור אפשרי. נמלת האש לא תוקפת לבד, היא פועלת כחלק מקבוצה ובאמצעות עקיצות מרובות של שיניה בבשר, היא עלולה לגרום לתגובה אלרגית או לתחושות של עקצוץ וגירוד.

כדי לטפל בצריבה מעקיצות נמלת האש, אפשר לשים משהו קר על האזור כדי להקל על הצריבה, ובמקרים חמורים, אפשר לחטא את המקום באמצעות אלכוהול ותכשירים למניעת זיהום.

הגעתה לארץ והתפשטותה

נמלת האש מגיעה מאזורי דרום אמריקה. נמלת האש המלכה שמטלה בקן, תהיה גדולה יותר מכל יתר הנמלים. הנמלה המטילה תגיע לגודל של חמישה מילימטרים, אך הפועלות שנראות לנו כמו נמלים קטנות אדומות יגיעו רק לגודל של מילימטר וחצי מקסימום. היא החלה את התפשטותה בארץ באזור הצפון, אך בתקופה של עשר שנים היא הצליחה להשתלט גם על אזור השרון ואזורים רבים מגוש דן. טיפול חזק ומסיבי באזורי ההתפשטות שהחלו להכות בכרמל ובעמק יזרעאל, היה יכול למנוע מנמלת האש להתפשט לכיוון השרון והמרכז, אך הדבר לא צלח ונמלת האש ממשיכה במסע השתלטות לכיוון אזור הדרום והשפלה.

לחברת גור הדברות יש 30 שנות ניסיון (החל משנת 1993) של עבודת שטח

הדברה ירוקה מקצועית ויעילה, לאחר בדיקה יסודית של המתחם הנגוע

לחברת גור הדברות יש 30 שנות ניסיון

של עבודת שטח (החל משנת 1993)

הדברה ירוקה מקצועית ויעילה

לאחר בדיקה יסודית של המתחם הנגוע

שאלות נפוצות

הגודל של נמלים אלו בין מילימטר אחד, למילימטר וחצי. הצבע שלה אדום צהבהב, בעיקר באזורים של הראש והחזה. היא אוהבת לבנות קנים רבים בשטחי אדמה, אך היא מתמודדת היטב עם כל מה שבא בדרכה. היא תקים קני נמלים קטנות בתוך עציצים, והיא תעשה לעצמה בית גם בתוך הקירות של המבנה עצמו.

אין לנמלת האש בעיה להתקיים גם על עצים חיים או עצים נרקבים, למעשה היא מצאה את דרכה לישראל בגלל שהגיעה יחד עם משלוחי עץ. הימצאותה של נמלת האש בישראל היא בעיקר באזור של דרום הכנרת והמעיינות של בית שאן. היא נמצאת בכמויות גדולות ועם שטחים נרחבים שנמצאים בשליטתה, גם באזור השרון ואזור גוש דן. באזור הדרום היא נמצאת בכמויות יותר קטנות, אך בהתחשב בסוג הנמלה המדוברת, סביר להניח שבקרוב היא תימצא גם באזור הדרום בכמות גדולה.

הטיפול במוקד שנגוע בנמלת האש חייב להיעשות בהתאם למתחם הנגוע ולגודל ההתפשטות של הנמלים במקום. מאחר ונמלת האש ידועה בכישרונה האדיר להתרבות ולהתפשט, הטיפול של הדברת נמלת האש חייב להיות כללי ולגעת בכל מוקדי הקינון שנמצאים באזור.

ישנה התייחסות כללית לתופעה של נמלת האש ומיגורה. המשרד להגנת הסביבה מודע לבעיה שהולכת ותופסת תאוצה, אך הכלים והניסיונות שלו להדברת הנמלים ומניעת התפשטותן, לא מגיעים לידי הצלחה שמראה על כל שינוי במגמת ההתפשטות של נמלת האש בישראל.

אם יש לכם מגיפה של נמלים קטנות אדומות בבית – פנו לחברת הדברה מומלצת וקבלו טיפול הדברה נגד נמלים, כדי לחסל את נמלת האש ולהביא לצמצום התפשטותה הכלל ארצית.

ברוב המקרים שזוהו כמוקדי התפשטות מסיביים של נמלת האש, היה מדובר בנמלים שהגיעו דרך משלוחי עץ. משטחי עץ שמשמשים לבניה של בתים או להסקה וחימום, הם המקור שדרכו הגיעו נמלות האש לישראל. הנמלים יכולות לגור ולקנן בתוך עץ ללא בעיה, וברגע שהעץ יגיע ליעדו הסופי הן יצאו ותחילו לכבוש שטחים נוספים ככל האפשר. האסטרטגיה של נמלת האש היא אסטרטגיה מנצחת, בשלבים הראשונים כמעט שלא ניתן להבחין בה. השלב הראשון של נמלת האש בכיבוש שטח ואזור חדש, זה להתרבות ולהגיע לכמות חיילות גדולה שמוכנה לצאת לעבודה, ובנוסף כמה מפקדות שמשמשות כממלכה לייצור נמלים קטנות חדשות שלאחר הכשרה ומזון יצאו גם הן לעבוד.

חברת גור הדברות מתמחה בהתאמת טיפול הדברה ירוקה לפי סוג המזיק, דרכי הפעולה שלו ואורחות חייו. יש לנו ניסיון של 30 שנים בעבודת שטח אינטנסיבית עם כל סוגי המזיקים ואין לנו ספק שנוכל לספק לכם שירות מקצועי ברמה הכי גבוהה שיש בענף ההדברה בישראל.

צוות המדבירים שלנו משתמש בחומרי הדברה בטוחים ויעילים, כאשר תרכובת ההדברה ואופן ההטמעה במתחם הנגוע מותאמים בהתאמה מלאה עבור כל מקרה ומאפייניו הייחודיים.

להתייעצות וקבלת מחיר הדברה - שלחו פניה

או חייגו אלינו: 054-396-4646

גור הדברות

צור קשר..

חברת הדברה מומלצת לטיפול בנמלת האש

“גור הדברות” פועלת באישור המשרד לאיכות הסביבה, רישיון הדברה מספר 2031.
חשוב לציין בגור הדברות תקבלו אחריות מקצועית מלאה. במקרה הצורך, במידה והבעיה לא נפתרה במלואה, נבוא שוב פעם לעשות הדברה בחינם!

נשמח להעניק לכם שירות מקצועי ואדיב – גור מדבירים באהבה.

  • מחירון הדברה מלא שמפרט מחירים של הדברת מזיקים בכל יתר הסוגים – מחירון הדברה
חייגו